Incident la metroul din București, pe Magistrala 4. Circulația trenurilor a fost întreruptă luni, între stațiile 1 Mai și Jiului, după apariția unei probleme tehnice în zona tunelului, în timpul lucrărilor de interconectare dintre Magistrala 4 și viitoarea Magistrală 6.

Potrivit informațiilor transmise de Metrorex, circulația a fost oprită temporar începând cu ora 13:20, iar trenurile au circulat pe tronsoane separate: Gara de Nord 2 – 1 Mai, tur-retur, și Jiului – Străulești, tur-retur. Călătorii au fost informați în stații prin instalațiile de sonorizare.

Imaginile apărute în spațiul public au arătat material căzut în zona tunelului și infiltrații de apă, incidentul fiind prezentat inițial drept o prăbușire a unei bucăți din tunel. Ulterior, Metrorex a transmis că este vorba despre o „situație tehnică neprevăzută”, apărută în timpul lucrărilor, iar publicația Economica notează că oficialii companiei au precizat că tunelul propriu-zis și-a păstrat integritatea.

Circulația pe Magistrala 4 a fost reluată în condiții normale începând cu ora 14:12, conform anunțului făcut de Metrorex.

Incidentul a provocat disconfort pentru călători și a ridicat din nou semne de întrebare privind lucrările din zona infrastructurii de metrou, mai ales în contextul proiectelor de conectare dintre magistralele existente și noile linii aflate în dezvoltare.

By admin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *