Schimbările făcute de Ilie Bolojan în filialele PNL din țară nu mai arată doar ca o simplă reorganizare internă, ci ca o operațiune politică în toată regula. După conflictul din partid și după episodul taberei Veștea, conducerea centrală a decis să nu mai prelungească mandatele pentru mai multe filiale, printre care Argeș, Ilfov, Brașov, Ialomița și Gorj. În total, presa centrală a relatat despre 12 conduceri de filiale vizate de deciziile luate în Biroul Politic Național.
În Argeș, numirea lui Mihai Coteț a stârnit o adevărată revoltă internă în PNL. Majoritatea liderilor liberali argeșeni, primari și șefi de organizații, anunțând că o vor sprijini în continuare pe Alina Gorghiu. Ba chiar că vor face scut în jurul ei.
Dincolo de discursul oficial despre reformă, lista noilor oameni instalați în teritoriu ridică mari semne de întrebare. La Ilfov, revine Marian Petrache, unul dintre numele grele ale vechiului PNL. În cazul său, istoricul public nu este tocmai unul comod: DNA anunța în 2017 punerea în mișcare a acțiunii penale pentru luare de mită și șantaj, cu precizarea necesară că orice persoană beneficiază de prezumția de nevinovăție.
La Ialomița, situația este și mai spectaculoasă politic. Adrian Peiu, ales pe listele SOS România, trecut prin zona PACE, a fost numit președinte interimar al PNL Ialomița. Potrivit relatărilor Digi24, acesta a anunțat în plen că devine membru PNL și va activa în grupul senatorilor liberali. Iar antena3.ro scrie că Peiu, venit din grupul PACE, a votat pentru demiterea Guvernului Bolojan, înainte de a ajunge să conducă o filială liberală.
Tot despre Peiu, declarația de avere depusă la Senat arată venituri de 51.474 de lei din jocuri de noroc. Informația a fost preluată și de presă, în contrast cu veniturile sale declarate din alte activități.
La Gorj, conducerea interimară a PNL a fost preluată de Ioan Sîrbu, după înlocuirea lui Ion Iordache. Presa locală a relatat că Biroul Politic Național a decis numirea generalului în rezervă Ioan Sîrbu în fruntea organizației județene.
Privite împreună, aceste numiri nu mai par simple corecții administrative. Arată mai degrabă ca o epurare politică făcută rapid, în care oamenii considerați incomozi sunt scoși din joc, iar în locul lor sunt instalați oameni dependenți de centru, oameni cu trecut politic încărcat sau traseiști ușor de controlat.
Aici apare marea întrebare pentru PNL: aceasta este reforma promisă sau doar o cosmetizare brutală a partidului? Pentru că între discursul despre „modernizare cu rădăcini” și realitatea din filiale este o diferență uriașă. În locul unor organizații întărite, apar numiri făcute de sus, peste capul filialelor, cu personaje care vin la pachet cu vulnerabilități publice greu de ignorat.
În Argeș, Mihai Coteț nu vine singur în acest tablou. Vine alături de Marian Petrache la Ilfov, Adrian Peiu la Ialomița și Ioan Sîrbu la Gorj. Adică exact genul de galerie politică ce alimentează suspiciunea că în PNL nu se face reconstrucție, ci se pregătește o disciplinare a partidului prin oameni fideli noii conduceri.
Iar dacă aceasta este noua generație de „Brătieni” propusă de Bolojan, atunci PNL are o problemă mai mare decât conflictul intern. Are o problemă de credibilitate.

