În timp ce la București continuă negocierile pentru formarea noului Guvern, fostul ministru al Justiției, Alina Gorghiu, a participat la Iași la ceremonia de comemorare a 85 de ani de la Pogromul de la Iași, unde s-a întâlnit cu președintele Statului Israel, Isaac Herzog.
Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Alina Gorghiu a amintit că l-a întâlnit pentru prima dată pe șeful statului israelian în urmă cu doar câteva luni, la Ierusalim, și că revederea de la Iași are loc într-un moment de profundă încărcătură simbolică.
„«Urcaserăm 137 în vagon. La destinație am mai ajuns doar 8», mărturisea unul dintre supraviețuitori. (…) Memoria victimelor este o datorie permanentă. Avem responsabilitatea de a apăra demnitatea fiecărui om și de a combate antisemitismul, ura și extremismul. Din păcate, aceste manifestări sunt tot mai prezente și în mediul online”, a transmis Alina Gorghiu.
La eveniment au participat și Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, ambasadorul Israelului în România, Lior Ben Dor, precum și autorități locale și centrale.
Alina Gorghiu a fost însoțită la ceremonie de Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov. Prezența celor doi la același eveniment vine într-un context politic sensibil, în condițiile în care, în interiorul PNL, atât Gorghiu, cât și Thuma s-au poziționat în favoarea formării noului Guvern și sunt considerați parte a taberei liberale care a susținut această direcție, în contrast cu alte voci din partid.
Participarea la ceremonia de la Iași a avut loc în paralel cu negocierile politice de la București pentru definitivarea formulei guvernamentale, întâlnirea cu președintele Israelului reprezentând unul dintre momentele importante ale evenimentului dedicat comemorării victimelor Pogromului de la Iași.

