O tragedie cumplită a avut loc în comuna Boțești, județul Argeș. Tatăl primarului Nicolae-Mihai Bundă și-a pierdut viața, ieri, 26 iunie, după un accident produs pe un teren cu vegetație forestieră care îi aparținea.
Potrivit comunicatului transmis de Poliție, oamenii legii din cadrul Poliției Orașului Topoloveni au fost sesizați în jurul orei 15:00 cu privire la faptul că un bărbat a fost găsit decedat pe un teren cu vegetație forestieră din comuna Boțești.
La fața locului au ajuns polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Călinești, care au confirmat cele sesizate.
Din primele verificări, s-a stabilit că victima, un bărbat de 60 de ani, din localitate, ar fi doborât un arbore marcat în prealabil de organele silvice. Incidentul s-a produs pe terenul său, într-o zonă cu înclinație pronunțată. În acele împrejurări, o creangă a unui copac s-a rupt și i-a provocat leziuni grave în zona capului.
Rănile suferite i-au fost fatale. Din păcate, bărbatul nu a mai putut fi salvat.
Cercetările au fost preluate de polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Orașului Topoloveni, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Topoloveni.
Pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs tragedia, în cauză a fost întocmit dosar penal pentru ucidere din culpă. De asemenea, urmează să fie efectuată o autopsie medico-legală, pentru stabilirea cauzei exacte a decesului.
Moartea bărbatului reprezintă o nouă lovitură grea pentru familia primarului din Boțești. În 2023, edilul Nicolae-Mihai Bundă și-a pierdut soția, Ioana Laura, găsită moartă în locuință. În urma acelei tragedii, trei copii au rămas fără mamă.
Acum, comunitatea din Boțești este din nou în stare de șoc, după ce tatăl primarului și-a pierdut viața într-un accident petrecut pe propriul teren.

