Un nou scandal lovește administrația județeană condusă de PSD. Proiectul Laboratorului de Radioterapie de la Spitalul Județean de Urgență Pitești ridică întrebări uriașe, după ce presa locală a publicat informații potrivit cărora investiția ar fi plecat de la un contract de aproximativ 10 milioane de lei, iar acum valoarea totală a proiectului a ajuns la peste 93 de milioane de lei.

Mai exact, potrivit Jurnal de Argeș, în 2019 firma Star Trading Impex ar fi câștigat contractul pentru construcția Laboratorului de Radioterapie, la valoarea de 10.756.666,29 lei fără TVA. Contractul nu a mai fost dus la capăt, iar reprezentantul firmei, Victor Marinescu, susține că a renunțat după ce i s-ar fi transmis că nu există fonduri.

Declarația acestuia este una grea și pune presiune direct pe Consiliul Județean Argeș:

„M-au aburit. N-au vrut sub nicio formă să continuăm.”

Cu alte cuvinte, pentru un constructor care avea contractul adjudecat, bani nu s-au găsit. Câțiva ani mai târziu, pentru același obiectiv medical, valoarea totală a proiectului sare spectaculos la peste 93 de milioane de lei.

Iar acesta nu este singurul semn de întrebare. În mai 2024, licitația pentru Laboratorul de Radioterapie a ajuns deja în centrul unui scandal public, după o sesizare privind specificațiile tehnice ale dotărilor. Potrivit G4Media, procedura de achiziție ar fi urmat să fie anulată după o vizită de monitorizare a unei echipe din Ministerul Sănătății, ca reacție la o sesizare potrivit căreia specificațiile tehnice ar fi fost „restrictive și direcționate către un singur producător”.

Cu alte cuvinte, nu vorbim doar despre o investiție scumpă. Vorbim despre o investiție blocată, reluată, contestată, modificată și împinsă ani la rând prin hățișul administrației județene. Iar când apar suspiciuni că o licitație ar putea fi făcută cu dedicație, întrebările nu mai sunt opționale. Sunt obligatorii.

Ministerul Sănătății ar fi recomandat atunci anularea procedurii, consultare publică, prelungirea perioadei de implementare și reluarea licitației. CJ Argeș trebuia să vină cu un plan de măsuri. Dar argeșenii au primit, ca de obicei, mai multă ceață decât explicații.

Aici începe problema pe care CJ Argeș și PSD Argeș nu o mai pot ascunde sub covor.

Pentru că oamenii din județ au dreptul să știe: ce s-a schimbat atât de mult încât Radioterapia de la Pitești a ajuns să coste de aproape 10 ori mai mult?

Este vorba despre același proiect? Au fost adăugate echipamente medicale, dotări speciale, lucrări suplimentare, proiectare, TVA și alte cheltuieli? De ce primul constructor spune că a fost ținut pe loc pentru că „nu erau bani”, iar apoi același obiectiv apare în peisaj cu sume mult mai mari? De ce licitația a ajuns să fie pusă sub semnul întrebării din cauza unor specificații considerate restrictive? Și cine răspunde politic pentru toată această încurcătură?

Sau județul asistă la încă o poveste clasică de administrație PSD, în care proiectele se blochează, se plimbă de la o firmă la alta și, la final, nota de plată explodează?

Întrebările sunt legitime, mai ales că vorbim despre bani publici și despre un proiect extrem de important pentru bolnavii oncologici din Argeș. Radioterapia nu este un moft, nu este o investiție de imagine și nu este un subiect de campanie. Este o nevoie reală pentru pacienți care, ani la rând, au fost obligați să caute tratament în alte centre medicale.

Tocmai de aceea, tăcerea Consiliului Județean Argeș devine greu de justificat.

Dacă totul este corect, transparent și legal, atunci CJ Argeș ar trebui să publice clar:

– contractul inițial din 2019;
– documentele prin care s-a renunțat la acel contract;
– explicația oficială pentru blocarea investiției;
– contractul actual;
– devizul general al proiectului;
– diferențele dintre vechiul proiect și noul proiect;
– valoarea strictă a lucrărilor, separat de aparatură și dotări;
– documentele legate de sesizarea privind specificațiile tehnice;
– explicațiile privind reluarea/anularea procedurii de achiziție.

Până atunci, rămâne o întrebare simplă, dar apăsătoare: cum a ajuns Radioterapia de la Pitești de la 10 milioane la peste 93 de milioane lei?

PSD Argeș și conducerea Consiliului Județean Argeș au obligația să răspundă public, nu prin șoapte, nu prin comunicate sterile și nu prin atacuri la cei care întreabă. Argeșenii nu sunt obligați să plătească în tăcere proiecte umflate, întârziate și explicate doar când scandalul devine prea mare.

De trei săptămâni, Ion Mînzînă tace. Iar tăcerea, într-o asemenea afacere, nu face decât să adâncească suspiciunile.

Radioterapia trebuia să fie despre pacienți. În schimb, riscă să devină încă un simbol al modului în care administrația județeană condusă de PSD tratează banii publici: greu de urmărit, greu de justificat și, mai ales, extrem de scump.

By admin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *