O ieșire la scăldat s-a transformat într-o tragedie, miercuri seară, în județul Bihor. Un adolescent de 15 ani și-a pierdut viața după ce a intrat în apa Bălții de la Șimian împreună cu un alt minor, care a reușit să ajungă la mal.
Alarma a fost dată în jurul orei 18:20, printr-un apel la 112. Persoana care a sunat a anunțat că doi adolescenți au intrat în baltă, însă doar unul dintre ei a mai ieșit din apă. În scurt timp, zona a fost împânzită de echipaje de intervenție.
La fața locului au ajuns pompieri de la Stația Valea lui Mihai și Detașamentul Marghita, scafandri de la Detașamentul 2 Oradea, dar și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean. Salvatorii au început imediat căutările cu barca și echipamente specifice pentru intervenții în mediul acvatic.
Din păcate, adolescentul a fost găsit la aproximativ 8 metri de mal, la o adâncime de circa 3 metri. Pentru el nu s-a mai putut face nimic, medicul declarând decesul.
Balta de la Șimian este amenajată ca iaz piscicol și nu este recomandată pentru scăldat. Tragedia vine în plin val de temperaturi ridicate, perioadă în care tot mai mulți oameni aleg să se răcorească în lacuri, râuri, bălți sau balastiere, locuri care pot ascunde pericole uriașe.
Pompierii avertizează că scăldatul în zone neamenajate poate deveni fatal din cauza adâncimii, curenților, nămolului, diferențelor de temperatură sau oboselii instalate brusc. Autoritățile le recomandă oamenilor să folosească doar spațiile special amenajate și supravegheate.

